Proces łączenia poszczególnych termoelementów z odpowiednim punktem odniesienia wymaga zastosowania specjalnych kabli i przedłużaczy, które prawidłowo dobrane zapewniają skuteczność i bezpieczeństwo przekazu. Akcesoria te powinny posiadać unikalne właściwości, jak również być dostosowane do zamontowanych produktów. Jakie kable nadają się do tego rodzaju połączeń? Czym jest kable kompensacyjny? Jakie jest jego zastosowanie? Jak dobrać odpowiedni przewód? Jakie oznaczenia tego rodzaju kabli można wyróżnić?

Rodzaje kabli do połączeń termoelementów

Akcesoriami wykorzystywanymi do połączenia czujników termoelektrycznych z urządzeniami pomiarowymi są przede wszystkim kable i przewody kompensacyjne, które wykonywane są z materiału zastępczego, posiadającego takie same właściwości, jak termoelement. Przewód ten składa się ze stopów w zakresie dopuszczalnych temperatur do +200 stopni Celsjusza. 

Aby odpowiednio wykorzystać przewody kompensacyjne należy dobrać je do rodzaju instalacji. Na rynku można spotkać wiele typów kabli. Są nimi m.in.: termopary typuu: J, K, L, S, U

Każdy z wymienionych kabli charakteryzuje się inną tolerancją temperatury , jak również rezystancją przewodów, napięciem testu, pojemnością pracy, indukcyjnością czy materiałem wykonania. 

Zastosowanie kabli

Przewody kompensacyjne, takie jak https://www.czaki.pl/produkt/przewody-kompensacyjne/ to elementy które znajdują szerokie zastosowania. Wykorzystuje się je przede wszystkim w warunkach, w których występuje bardzo wysoka temperatura. Kable te odpowiednie są do zastosowania podczas pomiarów temperatury oraz w trakcie sterowania procesami produkcyjnymi. Kable te zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zakłóceniami elektromagnetycznymi. Wykorzystywane są do połączeń m.in:

  • ładunków wybuchowych, 
  • podczas regulacji temperatur urządzeń i czujników, 
  • jako przedłużenie termoelementu, itp.

Dobór odpowiednich przewodów

Wybór odpowiednich i dopasowanych przewodów kompensacyjnych uzależniony jest od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest przewidywana temperatura podczas przewodnictwa. Podczas wyboru należy także, kierować się jego oznaczeniami, poszczególnymi parametrami, materiałem wykonania oraz przeznaczeniem. Odpowiedni produkt powinien być dostosowany da otoczenia jego wykorzystania. Aby prawidłowo dopasować kable do potrzeb można skorzystać z indywidualnych konfiguratorów, które odpowiednią dopasują typ łącza. W formularzu należy umieścić informacje takie jak: typ, rodzaj wykonania według norm - UE, F, USA, BS, rodzaj izolacji żyły, materiał wykonania opony wewnętrznej, oplot, opona zewnętrzna, liczba par czy przekrój żył.