Ekogroszek do pieców niskoemisyjnych to rodzaj opału do ogrzewania budynków, który zaczął zdobywać popularność stosunkowo niedawno. Początkowo uważany był jedynie za produkt powstały po produkcji wydajnego opału w postaci węgla kamiennego lub brunatnego. Jednak chęć maksymalnego wykorzystania kruszcu doprowadziła do odkrycia sposobu na opalanie także owych drobniejszych frakcji w równie, a niekiedy nawet bardziej skuteczny sposób.

Jak ogrzewać dom za pomocą ekogroszku do pieców niskoemisyjnych?

Ogrzewanie pomieszczeń ekogroszkiem do pieców niskoemisyjnych wymaga zastosowania specjalnych pieców retortowych. Jest to inwestycja sięgająca co najmniej kilku tysięcy złotych, ulegająca jednak zwrotowi po kilku latach użytkowania.
Piec retortowy posiada szereg zalet. Jedynym opałem, który można w nim wykorzystać, jest ekogroszek do pieców niskoemisyjnych. Mimo to kocioł ten stanowi rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ urządzenie samo wykonuje zdecydowaną większość pracy. Wystarczy uzupełniać w nim opał i usuwać popiół 1-2 razy w tygodniu. Ważne jest jednak, aby wybierać paliwo dobrej jakości, co pozwoli uniknąć uszkodzeń pieca.

Parametry ekogroszeku do pieców niskoemisyjnych 

Ekogroszek produkowany jest z wysokoenergetycznego węgla brunatnego lub kamiennego, o możliwie niskim zanieczyszczeniu tlenkami siarki oraz wodą. Materiał ten charakteryzuje się następującymi parametrami świadczącymi o jego jakości:

  • kalorycznością (powinna być jak najwyższa, przynajmniej 24MJ/kg),
  • zawartościa wody (poniżej 12%),
  • zawartością siarki (poniżej 1%),
  • granulacją (najlepiej w przedziale 5-25mm),
  • spiekalnością (poniżej 10).

Ostatni z parametrów jest najważniejszy w kwestii ekonomii wykorzystania ekogroszku. Ostatecznie, przy wyborze odpowiedniego pieca oraz opału, koszty produkcji ciepła mogą być tańsze nawet o 40% w stosunku do opalania tradycyjnym węglem kamiennym lub brunatnym.

Ekogroszek niskoemisyjny - rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczneEkologiczność ekogroszku 

Ekogroszek do pieców niskoemisyjnych jest rozwiązaniem niezwykle nowoczesnym i spełniającym oczekiwania współczesnego świata. Stanowi bowiem rozwiązanie znacznie bardziej ekologiczne niż zwyczajny węgiel (nawet ten najwyższej jakości). Paliwo to oczywiście ulega spalaniu, jednak ilość popiołu jest tutaj dużo mniejsza. Wiąże się to także ze znacznie zredukowaną emisją zanieczyszczeń. Do środowiska wydziela się o 25% mniej CO2, 97% mniej CO oraz 92% mniej pyłów.

Uzyskane efekty w znacznej mierze zależą od jakości samego ekogroszku. Jest to paliwo pozyskiwane z węgla, dlatego skład tego drugiego pełni tu kluczową rolę. Ekogroszek jest rozwiązaniem tańszym niż zwyczajny opał, jednak nadmierne oszczędzanie, kosztem jakości, może przynieść skutki odwrotne od oczekiwanych.