Etykiety samoprzylepne są niezwykle przydatne w każdym biurze i nie tylko. Niestety często przy zamówieniu tego typu naklejek nie zwraca się uwagi na istotne szczegóły. Efekt jest taki, że jakość zamówionych etykiet odbiega od oczekiwań. Warto jest zatem wiedzieć, czym kierować się przy zamawianiu etykiet samoprzylepnych.

Etykiety samoprzylepne – jak wybrać?

Zamawiając etykiety samoprzylepne pod uwagę wziąć należy kilka istotnych parametrów. Tylko wówczas drukarnia etykiet przygotuje takie naklejki, które spełniać będą nasze oczekiwania. Jednym z najważniejszych kryteriów jest ich przeznaczenie. Etykiety samoprzylepne mogą być bowiem wykorzystywane do wielu różnych celów. Wiedząc do czego etykiety mają być wykorzystywane dopasować można do tego kolejne parametry. Pierwszym z nich jest rozmiar etykiety samoprzylepnej. To uzależnione jest od tego jaką ilość informacji chce się umieścić na etykiecie. Im więcej informacji, tym etykieta powinna być większa. Istotne jest oczywiście także to, aby zawarte na etykiecie informacje były dobrze widoczne i czytelne. Każda dobra drukarnia etykiet samoprzylepnych jest w stanie wydrukować etykiety o niemal każdym rozmiarze. Ważne jest, by dobrać taki rozmiar, aby optymalnie umieścić na etykiecie wszystkie informacje. Drugi istotny parametr to kształt etykiety. Największą popularnością cieszą się etykiety samoprzylepne w kształcie prostokąta. Nie ma jednak przeszkód, aby zamówić naklejki w dowolnym kształcie, w tym choćby w kształcie koła. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Trzeci parametr to rodzaj zadruku. Ogólnie wybór jest tu między zadrukiem termicznym a termotransferowym. Druk termiczny jest mniej trwały. Stosować można go w sytuacji, gdzież żywotność etykiety nie ma większego znaczenia. Druk termotransferowy jest o wiele trwalszy. Stosuje się go w przypadku, kiedy etykiety muszą zachować swoją jakość przez dłuższy czas.

Etykiety samoprzylepne – na co zwrócić uwagę przy zlecaniu ich druku?Surowiec wykorzystywany w produkcji etykiet

Ostatnim, ale bardzo ważnym parametrem, jest surowiec wykorzystywany do produkcji etykiet samoprzylepnych. Innymi słowy jest to materiał, z którego wykonana jest etykieta. Drukarnia etykiet, na przykład https://zebra-polska.com.pl/, może tu zaproponować różne rozwiązania. Najpopularniejszy jest papier. Jest to rozwiązanie najtańsze. Jednak pamiętać trzeba, że takie etykiety nie będą zbyt trwałe w kontakcie z wilgocią. Innym rozwiązaniem jest folia polipropylenowa lub polietylenowa. Jest to materiał odporny na warunki atmosferyczne, w tym na wodę oraz temperaturę. Zaletą folii jest to, iż wykonane z nich naklejki mogą być naklejane na nierówne powierzchnie. Poza tym etykiety samoprzylepne produkowane mogą być z poliestru i winylu.