Systemy chłodzenia wnętrza zyskują na popularności. Od dawna były montowane w przemyśle oraz w samochodach, dziś coraz częściej mamy je także w domach. Pozwalają nam zażywać ochłody w czasie letnich upałów, które z roku na rok stają się coraz bardziej dokuczliwe. Dziś przyjrzymy się temu w jaki sposób przebiegają podstawowe prace serwisowe przy klimatyzacji. Mowa o uzupełnianiu czynnika bądź jego usuwaniu, celem przeprowadzenia napraw.

Wpływ czynnika na środowisko

stacje odzysku czynnika chłodniczego

Stosowany obecnie gaz, który wypełnia wnętrza systemów chłodniczych, to najczęściej R134a. Posiada on dobre właściwości przenoszenia ciepła, przy zminimalizowanej szkodliwości dla środowiska naturalnego. Wciąż jednak ten wpływ nie jest zerowy, więc podczas jakichkolwiek prac serwisowych, gdy istnieje konieczność opróżnienia układu, nigdy nie wolno wypuścić gazu wprost do atmosfery. Do opróżniania systemu stosuje się stacje odzysku czynnika chłodniczego. Dzięki nim możliwe jest znacznie ułatwienie pracy serwisantów, przy jednoczesnym zachowaniu pełnych względów bezpieczeństwa. Każda ekipa serwisująca urządzenia klimatyzacyjne, jak również każdy warsztat samochodowy, musi obecnie takie urządzenie posiadać. Możemy także kupić własną stację np. na stronie: https://www.coolstore.pl/pol_m_NARZEDZIA_Narzedzia-serwisowe_Stacje-odzysku-czynnika-chlodniczego-443.html.

Praca z układami chłodniczymi

By dowiedzieć się w jaki sposób należy wykonywać pracę przy systemach klimatyzacji, oraz dlaczego tak ważne są stacje odzysku czynnika chłodniczego, posłużymy się przykładem. Załóżmy, że w układzie uszkodzeniu uległ osuszacz - jeden z ważnych elementów, niezbędnych do jego prawidłowego działania. By wymienić wspomniany podzespół, konieczne jest odkręcenie od niego przewodów, a więc otwarcie układu będącego pod ciśnieniem. Gdyby zrobić to tak po prostu, cały czynnik momentalnie uciekłby do atmosfery, czego chcemy uniknąć. Należy więc najpierw odessać z przewodów cały gaz, do czego wykorzystuje się stacje odzysku czynnika chłodniczego. Posiadają one zespoły pomp, które opróżniają przewody z gazu, po czym sprężają go na tyle i by przeszedł w stan ciekły i umieszczają w specjalnym pojemniku. Po wykonaniu powyższych czynności można bezpiecznie otworzyć układ i przeprowadzić wymagane prace. Maszyny odzyskujące czynnik są jednocześnie wykorzystywane do jego ponownej aplikacji. Można wpuścić raz jeszcze ten gaz, który został odessany, lub zastąpić go nowym. Gdy istnieje taka potrzeba, substancja mieszana jest z ściśle określoną porcją oleju, który ma za zadanie smarować sprężarkę i nawilżać uszczelnienia. Po przeprowadzeniu wszystkich tych czynności system jest znów gotowy do pracy.