Na początku warto byłoby wyjaśnić co to jest lean manufacturing i lean management. W skrócie są to systemy opracowane po to, aby zwiększać wydajność w firmach produkcyjnych i redukować poziom odpadów. Obecnie w firmach bardzo popularne są warsztaty i szkolenia Lean, które prowadzone są przez zewnętrzne organizacje wyspecjalizowane w tego typu zagadnieniach. Warto dodać, że z takiej wiedzy czerpać mogą również firmy z innego segmentu, w których stosuje się zaawansowane metody systematyki pracy. Korzystanie z warsztatów i szkoleń Lean jest obecnie bardzo powszechną metodą na rozwój pracowników, która przynosi bardzo szybko wymierne efekty.

Zamień odpady na wartość dodaną!

praca zespołowaLean manufacturing to przede wszystkim metoda minimalizacji poziomu odpadów powstałych podczas systemów produkcyjnych. Co ważne wraz z ową minimalizacja nie spada wydajność, gdyż Lean działa również na odpady powstałe w wyniku przeciążeń i nierówności w pracy. Na warsztatach i szkoleniach Lean pracownicy dowiadują się, jak spojrzeć na cały proces z oczami klientów, którzy konsumują usługę bądź produkt. Podczas szkoleń i warsztatów lean uczestnikom przedstawia się również sposób działania, który pozwala poznać co daje wartości i zredukować wszystko inne, co już wartością dodaną nie jest. To z pewności skuteczny sposób na poprawienie wydajności w produkcji oraz ciekawe rozwiązanie w kwestii już samej filozofii marki. Firmą wyznającą zasadę manufacturing jest Toyota i jak pokazują różnego rodzaju rankingi, wychodzą na tym całkiem dobrze

Jak szkolić swoich pracowników?

Warsztaty i szkolenia Lean przeznaczone są w głównej mierze dla managerów i liderów teamów, aczkolwiek można dobierać i konfigurować je na dowolne sposoby. W tym przypadku wiele zależy od struktur organizacyjnych firmy i modelu pracy. Jedno jest natomiast pewne, z pewnością to kursy, w które warto zainwestować, gdyż istniej bardzo duża szansa, że taka zmiana przyniesie bardziej wydajne funkcjonowanie całego mechanizmu, co jednoznacznie przełoży się na polepszenie wyników.