Jeżeli myślisz o założeniu swojej firmy, na samym początku musisz podjąć decyzję o księgowości. Wolisz prowadzić ją samodzielnie za pomocą programów internetowych, czy jednak zdecydujesz się na biuro rachunkowe?

Księgowość w internecie

Jeżeli w grę wchodzi e księgowość, masz do wyboru jej dwa podstawowe modele. Pierwszy z nich zakłada, że wszystko będziesz wykonywać własnoręcznie za pomocą specjalnych aplikacji. Drugi rodzaj jest połączeniem księgowości internetowej ze wsparciem kadry księgowych, czyli osób wykwalifikowanych i obeznanych z tematem podatków i prawa. W samodzielnej księgowości przedsiębiorca uzyskuje dostęp do programów, które są napisane w taki sposób, aby zrozumiał je nawet laik. Za taką usługę trzeba zapłacić, jednak są to bardzo niewielkie koszty, bez porównania mniejsze od tradycyjnego biura rachunkowego. Jeżeli wybrany pakiet obejmuje również porady fachowców, wówczas musisz liczyć się z nieco wyższą ceną. Tego typu pakiety są jednak dużo popularniejsze, ponieważ przedsiębiorca jedynie przekazuje dokumenty, a ich prowadzaniem i ewidencjonowaniem zajmują się księgowi. Wciąż jednak masz kontrolę nad tym, co się dzieje i możesz wszystko sprawdzać za pomocą aplikacji.

Jak wygląda współpraca

e księgowość

W przypadku e księgowości dokumenty muszą być dostarczane drogą elektroniczną, a zatem muszą być wcześniej zeskanowane lub sfotografowane. Jeżeli twórcy programu dostarczają również narzędzie do wystawiania faktur, wówczas dokumenty dotyczące sprzedaży mogą zostać wysłane już programu i bez konieczności skanowania. Jest to bardzo wygodna opcja, zwłaszcza wtedy, gdy nie masz zbyt wiele czasu. Dodatkowym plusem e księgowości jest fakt, że współpracująca kadra księgowych reprezentuje przedsiębiorcę w urzędach (w tym w ZUS-ie) oraz składa za niego deklaracje podatkowe. Podają także informacje dotyczące podatków oraz składek ZUS. W razie pytań zawsze można skontaktować się z nimi telefonicznie i uzyskać dokładniejsze informacje.

Jakie są koszty

E księgowość wiąże się z dość niskimi opłatami. Cena usługi jest oczywiście uzależniona od pakietu i rodzaju narzędzi, jakie są udostępniane. Warto pamiętać, że najtańsze oferty z pewnością nie będą zawierały wszystkich narzędzi czy aplikacji. Konieczne jest wcześniejsze zapoznanie się możliwościami programu czy platformy. Istotne jest również, czy firma produkująca oprogramowanie w razie błędów będzie odpowiadała prawnie. Aby mieć całkowitą pewność, firma koniecznie musi podpisać stosowną umowę, w której odpowiedzialność jest jasno określona i zagwarantowana.