Trudności ze znalezieniem dobrze płatnej pracy lub w ogóle ze znalezieniem pracy w określonym zawodzie to najczęstsza motywacja do poszukiwania zatrudnienia poza granicami naszego kraju. Najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów za pracą są kraje zachodniej Europy, a także Stany Zjednoczone i Kanada. Najłatwiej o znalezienie pracy sezonowej w rolnictwie, przy zbiorach określonych grup owoców i warzyw, ale ze względu na duże zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą, w państwa zachodnich bez problemu pracę znajdą także specjaliści, w tym informatycy, lekarze, pielęgniarki czy budowlańcy. Jaki korzyści wiążą się z pracą poza granicami naszego kraju? O czym warto pamiętać, wyjeżdżając do pracy za granicą?

Korzyści materialne z pracy za granicą

zwrot podatku z zagranicyPrócz oczywistych korzyści związanych ze znalezieniem pracy i przysługującym za nią zdecydowanie wyższym niż w Polsce wynagrodzeniem, osoby pracujące na obczyźnie mogą liczyć również na zwrot podatku z zagranicy. W odróżnieniu od Polski, kwoty wolne od podatku u naszych zachodnich sąsiadów są znacznie wyższe, w związku z czym osoby pracujące za granicą tylko kilka miesięcy w roku lub pracujące za niskie stawki, mogą liczyć na zwrot zapłaconego za granicą podatku – w całości lub przynajmniej jego części. Warunkiem podstawowym, by móc ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy, jest legalna praca i dokument potwierdzający rozliczenie z lokalnym fiskusem, ewentualnie zaświadczenie od pracodawcy o wielkości odprowadzanego za nas podatku.

Korzyści niematerialne

Niematerialnymi korzyściami wynikającymi z pracy za granicą jest możliwość poznania nowej kultury, zwiedzenie nowych, wcześniej nieznanych nam miejsc, zdobycia zawodowego doświadczenia, a także nauki języka obcego, choćby w podstawowym jego zakresie. Zdobycie nowych doświadczeń, a zwłaszcza możliwość bezpośredniego kontaktu z językiem obcym to wielki pozytyw zagranicznych wyjazdów do pracy. Dzięki zdobyciu dodatkowych umiejętności, przede wszystkim dzięki lepszemu opanowaniu języka obcego, znalezienie dobrze płatnej pracy w Polsce może być znacznie łatwiejsze.

Jeśli pracujesz sezonowo, pamiętaj o dokumentacji, jaką powinien przekazać Ci pracodawca. Dzięki dokumentom potwierdzającym Twoje legalne zatrudnienie możesz otrzymać zwrot podatku z zagranicy. To bardzo ważne, bo kwota takiego zwrotu może być znaczna i sięgać kilkuset Euro, Funtów czy Dolarów. By otrzymać taki zwrot, najlepiej skontaktować się z wyspecjalizowaną firmą, która zajmuje się rozliczaniem podatków i będzie umiała przeprowadzić całą procedurę związaną z jego zwrotem.