O czym należy pamiętać kompletując wyposażenie bagażu podręcznego?

Podróżowanie samolotem nie stanowi obecnie żadnego problemu. Loty bowiem są tanie, dzięki czemu dopasowane na każdą kieszeń. Mało tego, przewoźnicy prześcigają się między sobą w otwieraniu nowych tras i proponowaniu licznych promocji, aby skupić jak najszersze grono klientów. Pośród wielu zalet, jedynym minusem jest to, że pozwalają na podróżowaniu z małym bagażem podręcznym, do którego niejednokrotnie ciężko jest pomieścić wszystkie, potrzebne przedmioty.

Waga i wymiary – czynniki najważniejsze

bagaż podręczny zostawiony na lotniskuWalizka przewożona na pokładzie samolotu jako bagaż podręczny nie może przekroczyć ściśle narzuconych przez operatora wymiarów i wagi. Jeśli nie zostało to ustalone inaczej, zwykle wynoszą one 55 x 40 x 20 cm oraz 7-10 kg. Zaleca się jednak uprzednie sprawdzenie tych informacji na stronie internetowej danej linii lotniczej ponieważ każda z nich może mieć inne standardy określające jakie wymiary powinien mieć bagaż podręczny. W sprzedaży możemy znaleźć specjalne torby zaprojektowane z myślą o wymaganiach stawianych przez konkretnych przewoźników. Wówczas możemy mieć absolutną pewność i komfort psychiczny, że podczas odprawy nie spotkają nas żadne przykre niespodzianki.

Płyny

W bagażu podręcznym nie mogą znajdować się płyny. Maksymalna pojemność, jaka jest dopuszczalna na pokładzie samolotu to 100 ml, przy czym wszystkie produkty muszą zmieścić się w foliowej torebce o pojemności 1 litra. A jak sytuacja wygląda z kosmetykami? Można je przelać do mniejszych butelek lub nabyć ich małe odpowiedniki. Wyjątek stanowią napoje alkoholowe i bezalkoholowe zakupione w strefie bezcłowej oraz żywność w stanie stałym.

Przedmioty zakazane

Bagaż podręczny nie może być miejscem transportowania przedmiotów uznanych przez przepisy międzynarodowe jako niebezpieczne. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju ostrza, typu noże, igły, cążki do paznokci, nożyczki, scyzoryki, przedmioty łatwopalne, np. zapalniczki, zapałki czy aerozole oraz broń, w tym również gazy drażniące oraz paralizatory. Generalnie nie ma problemu z przewożeniem akcesoriów higienicznych, takich jak: maszynka do golenia czy pęseta oraz urządzeń elektronicznych. Jednak warunkiem do ich korzystania jest włączony tryb samolotowy.

Artykuły medyczne

Problemem w bagażu podręcznym mogą być znajdujące się artykuły medyczne o płynnej konsystencji. Obsługa lotniska ma prawo odmówić ich wniesienia, chyba że pasażer udowodni, że posiadane leki są potrzebne w czasie podróży. Jeśli zatem zmuszeni jesteśmy zabrać ze sobą lekarstwa, powinniśmy zadbać o posiadanie specjalnego potwierdzenia, wystawionego przez lekarza o konieczności ich przyjmowania.