Kiedy zapytać kogoś o to, jakie są najważniejsze atrybuty krawca, pewnie usłyszymy w odpowiedzi, że są to igły i nożyce. Być może ktoś doda jeszcze, że centymetr do mierzenia długości i białe mydło do zaznaczania pomiarów na materiale. Jest jednak jeszcze coś, bez czego naprawdę trudno jest sobie wyobrazić pracę krawca – a tymi rzeczami są szablony krawieckie. Są dwa główne sposoby ich wytwarzania.

Na płasko

Metoda płaskiego wzoru polega na tym, że cały wzór jest kreślony na płaskiej powierzchni z pomiarów, za pomocą linijek, krzywych i prostych krawędzi. Twórca szablonów bardzo często sięga również po inne narzędzia, z których wiele poznaliśmy jeszcze w szkole podstawowej, na lekcjach geometrii. Najbardziej charakterystycznymi są chyba cyrkle. szablony krawieckieTworzenie płaskiego szablonu krawieckiego rozpoczyna się zwykle od utworzenia wzoru suwaka lub bloku, w celu zaznaczenia prostego, dopasowanego ubioru wykonanego pod wyniki pomiarów zdjętych z użytkownika. Dla kobiet będzie to zwykle stanik plus dekolt oraz wąska spódnica, a dla mężczyzn - górny suwak i spodnie. Ostatecznie szablony krawieckie są zwykle wykonane z kartonu lub tektury, bez naddatków szwów lub szczegółów stylu (grubszy papier lub tektura pozwala na powtarzalne śledzenie i tworzenie wzoru na bazie oryginału). Po ostatecznym dopracowaniu szablonu, szewc wykonuje serię makiet ubrań. Metoda projektowania wzoru płaskiego jest najczęściej stosowaną metodą w odzieży męskiej, w której stosunkowo rzadko stosuje się drapowanie.

Drapowanie

Metoda drapowania polega na stworzeniu wzoru z materiału poprzez przypięcie tkaniny bezpośrednio do formy, a następnie przeniesienie konturu i oznaczeń na papier lub użycie materiału jako samego wzoru. Szablony krawieckie tego typu tworzy się najczęściej w odzieży damskiej.

Digitalizacja wzoru

Po ukończeniu szablonu, czy to na papierze czy też tkaninie, ich twórcy często digitalizują swoją pracę do celów archiwizacji i ułatwionej komunikacji z dostawcami. Poprzednim standardem digitalizacji był tablet digitalizujący. Obecnie dostępne są opcje automatyczne, takie jak skanery i systemy kamer.

Dopasowywanie szablonów

Szablony rynku masowego są standaryzowane, podczas gdy ciała ludzkie są różne, więc wzory kupowane w sklepach pasują tylko do niewielkiej części osób. Jednak doświadczony krawiec może dostosować standardowe wzorce, aby lepiej dopasować się do dowolnego kształtu ciała.